Бджоли можуть виявляти ковід за запахом

Рік написання: 2021

Наукова розробка фірми  InsectSense and Wageningen Bioveterinary Research стосується здатності бджіл висовувати хоботок, коли вони відчувають запах коронавірусу. Коронавірус, як і інші хвороби, спричиняє метаболічні зміни в організмі, що викликає зміну запаху. Бджіл можна навчити розпізнавати запах зразків, заражених ГРВІ-CoV-2 за лічені хвилини.

Бджоли дуже тонко вловлюють запахи і можуть виявляти фітонциди з чутливістю одна частина на трильйон. Наприклад, вони можуть знаходити по запаху квітку за кілька кілометрів. Бджіл, як і собак, можна надресирувати визначати фітонциди та запахи, але лише за кілька хвилин тренувань.

Бджіл навчали виявляти зразки, інфіковані SARS-CoV-2, методом кондиціонування Павлова. Кожного разу, коли бджоли відчували аромат зараженої проби, вони отримували винагороду у вигляді цукрового сиропу. Бджоли витягували хоботок, забираючи сироп. Повторюючи цю дію кілька разів, бджоли пов’язували цукрову винагороду із запахом як стимулом. Завдяки таким повторним діям,  досить швидко бджоли почали висувати хоботок лише при появі запаху, без винагороди, як наступного кроку. Навчена бджола може виявити заражений ковідом зразок протягом декількох секунд.

Це дослідження було проведено з більш ніж 150 бджолами в лабораторії біобезпеки Wageningen Bioveterinary Research з різними навчальними установками для визначення найбільш оптимального протоколу тренувань. Зразки, використані в перших експериментах, були зібрані у здорових та заражених SARS-CoV-2 норок.

 В експериментах із зразками норки кілька бджіл показали дуже хороші результати і змогли відрізнити заражені та зразки здорових тварин з дуже низькою кількістю помилково позитивних і помилково негативних результатів. Подібних чудових результатів було також досягнуто в пізніших експериментах із зразками людини.

Тренування бджіл на запах короновірусу.

Наступним кроком є ​​робота над впровадженням цього методу. Бджоли доступні у всьому світі, тому єдине, що потрібно людям, - це обладнання, щоб мати змогу навчати бджіл. Компанія InsectSense вже розробила прототипи машини, яка може автоматично тренувати кілька бджіл одночасно, та біосенсора, який використовує навчених бджіл для діагностики. Ця технологія, „BeeSense”, може бути дуже ефективною діагностичною системою для країн з низьким рівнем доходу, які стикаються з проблемами доступу до інфраструктури та високотехнологічних технологій.

Джерело: https://www.beeculture.com

Коментарі (0):