Бджолярський Круг - 2013

Рік написання: 2013

З 4 по 6-те жовтня в таборі «Ювілейний» під Баришівкою відбувся традиційний вже 10-й Бджолярський Круг.

10 років – це вже ювілей, і в нас є нагода поговорити про це зібрання більш широко, ніж просто про конкретний захід. Бджолярський Круг займає особливе місце в бджолярському житті України. Це найбільше зібрання пасічників в державі. БК в цьому плані може вважатися навіть щорічним всеукраїнським з’їздом пасічників. Це найперше зібрання подібного типу. Формат щорічної зустрічі пасічників, як зустріч по інтересах, виявився досить вдалим.  Після перших Кругів подібні заходи регіонального рівня почали проводитися по всій Україні – «пішли круги по Україні»  (Градиськ, Долина, Кримські зустрічі і т. д.). Весь цвіт українського бджільництва можна побачити тут в лісі під Баришівкою на початку жовтня. На Крузі збираються, втім,  не лише пасічники, але й виробники інвентаря, спеціалісти бджільництва,  маткарі, вчені, експортери меду. Тут можна зустріти чиновників високого рівня, депутатів ВР. Бджолярський Круг – це захід, де пасічники, на відміну від ярмарків і виставок, переважно відпочивають і спілкуються, а не працюють в поті чола.

Цьогорічний Круг відбувався ніби традиційно. Початок жовтня. Традиційно холодно. Так само традиційний загальний порядок денний: заїзд учасників – вечір п’ятниці 4-го жовтня – ранок суботи 5 жовтня. Реєстрація, торгівля на території табору. В цьому році торгівля була досить масштабною. Торгували інвентарем, ліками, книгами, чи не вперше - медовими напоями. Меду, здається, не було. Вперше на Крузі була експозиція фірми «Лисонь» (яку презентував сам Томаш Лисонь), досить масштабна, що знаменує собою появу фірми «Лисонь» - найбільшого виробника бджолярського інвентарю в Європі на українському ринку інвентарю. Постійний учасник всіх Кругів – фірма «Меліса» із Харківщини. Є в українському бджільництві така прикмета: якщо на захід приїхав Лємішев Микола Іванович (директор фірми «Меліса»), то захід буде вдалим.  Помітним явищем була присутність Київоблбджолопрому на чолі з Домбровським В. П. Хороший асортимент інвентарю запропонували учасникам Кругу харківські: «Чарунка» (Санін Ю. К.) та магазин «Мед» (Мотора І. Ф.)

Середина дня суботи 5-го жовтня: починається загальний молебень на стадіоні табору. З нагоди 10-річчя Кругу виготовлена (на кошти, зібрані серед пасічників) і освячена хоругва Кругу. Потім – загальне зібрання в актовому залі табору. Найстаріший і наймолодший учасники зібрання запалюють свічки, хвилиною мовчання присутні вшановують пам’ять тих пасічників, яких вже немає з нами, лунає «Гімн бджолярів України», і вже до вечора тривають виступи на пленарному засіданні. Ведуть зібрання Дмитрук В. А. і Соломка В. О.

Цьогоріч були і відмінності. Круг відбувався відразу після Конгресу Апімондії. Ніби подія пост-фактум. Більшість учасників Кругу були відвідувачами виставки АпіЕкспо і знаходилися під враженням від Конгресу, від побаченого і почутого там. До речі, частина зарубіжних учасників Конгресу (Росія, Казахстан, Узбекистан, Польща, США та ін.) відвідали також і Круг. Були і виступи від зарубіжних гостей Кругу. Зокрема, повідомлено, що президент Союзу пасічників Казахстану, екс-прем’єр-міністр Казахстану Терещенко С. О. надав гранти для 5-ти українських пасічників для навчання на бджолярських курсах в Ізраїлі (школа СЕНАДКО).

З доповідями виступили: Соломка В. О., Барабаш В. С., Галатюк О. Є., Руденко Є. В., Дашкевич І. Я., Дочинець В. М., Домбровський В. П., Грибок М. І., Веред Л. І., Терпеловський О. О. Солдатов Д. К. Семенюк В. Ф.

Романченко М. А. презентував фонд Саніна Ю. К.

Корж прозвітував про діяльність фонду Прокоповича.

Презентовано нові книги Валігури, Комісара, Коржа, Малихіна.

Мироненко М. В. презентував нову газету «Пасечный Вестник», яка буде виходити в Харкові щомісяця  з нового року.

Момот Ю. розповів про успішну реалізацію програми поліпшення медоносної бази на Волині і посадку десятків тисяч медоносних дерев.

Григорчук І. П. розповів про свої «Безвощинні технології», з якими він працює досить успішно.

Наступного дня (половина дня неділі) відбувалися зібрання по секціях: розведення і утримання бджіл «Технології пасічникування» (Комісар О. Д.), інвентар «Обладнання»  (Гуслій Ю. М., Піднебесний Д. Д.), медоваріння  - «Питні меди та оздоровчі продукти бджільництва» (Барабаш В. С.), хвороби бджіл (Єфіменко Т. М.).

Десять років Кругу - це привід поговорити не тільки про досягнення, але і про проблеми («чого у пасічника душа болить»). З роками рядовому пасічнику все важче стає добиратися до табору «Ювілейний». Електричок стає все менше, тому в суботу на зібрання з вокзалу Києва можна добратися хіба що під вечір. Були проблеми з парковкою для тих учасників, хто «на конях». На жаль, не всім вистачило місця в таборі, не всім вистачило талонів на обід: зареєструвалося близько 500 учасників, місць в таборі лише 400, тому частина учасників ночували в Березані, а частина роз’їхалися ще в суботу. Місця для торгівлі було малувато.

Складається враження, що масштаб Бджолярського Кругу переріс розміри табору «Ювілейний». Тому доречною буде пропозиція до Ради Бджолярського Кругу щодо пошуків нового місця проведення цього заходу. Чому б не проводити Круг де-небудь на півдні, як це вже пропонувалося не раз (пропозиція Милова С. М., наприклад) – в Криму чи на Одещині? Тут чимало санаторіїв, які в жовтні вже не мають відвідувачів, а восени ще досить тепло. Можливо подібне зібрання варто проводити не півтора дні, а три-чотири. Тоді і учасників було би більше, і можна було б розділити у часі роботу по секціям, що вже теж неодноразово пропонувалося, і торгівля була би комфортнішою, і добиратися-розміщуватися-паркуватися було би і простіше, і комфортніше.

Втім, це лише окремі недоліки. Бджолярський Круг є нашим спільним заходом і  святом. Хочеться побажати, щоб він таким і залишився надалі.

Коментарі (0):