Австралійські меди мають унікальні пилкові добавки

Рік написання: 2018

Австралійські меди, зібрані місцевими європейськими бджолами, переважно з природної рослинності, є унікальними. Під мікроскопом більшість зразків австралійських медів можна відрізнити від медів, зібраних в інших країнах.

Це висновок із дослідження, першого системного аналізу вмісту пилку в австралійських медах. 

Дослідники співпрацювали з двома великими фасувальниками меду, щоб досліджувати вміст пилку в великій кількості із необроблених зразків меду. Вони виявили, що унікальне поєднання натуральної флори дає австралійським медам унікальний склад пилку.
Оскільки зростає побоювання щодо "контрафактної" чи фальсифікованої їжі, особливо цінних і дорогих продуктів, таких як оливкова олія, кава, шафран та мед, є величезна користь у збереженні міжнародної репутації Австралії щодо високоякісних продуктів.

Як утворюється мед?

Мед виготовляється бджолами із солодкого нектару квітів, але нектар містить також велику кількість пилку. Незважаючи на те, що медоносні бджоли збирають переважно окремо нектар та пилок, пилок, який ми знаходимо в меді, в основному попадає в нектар або в межах квітки, або в той час, як бджола забирає нектар з квітки.

Як правило, мед, отриманий з одного вулика, міститиме від 5 до 30 різних типів пилку, кожен з яких надходить з окремого виду рослин або групи тісно пов'язаних видів.
Вивчення пилку в меді, відоме як наука - мелісопалінологія, використовує відмінності в складі пилку в меду для визначення географічного чи ботанічного походження зразків меду.

Мелісопалінологія широко використовується в Європі, але ніколи не проводилося жодних систематичних досліджень вмісту пилку в меду Австралії. Мелісопалінологи поміщають медоносні зразки під мікроскопом для виявлення окремих зерен пилку, зазвичай розміром від 10 до 50 мікрометрів. Вони досліджують їх форму, розмір, декоративну поверхню та інші морфологічні характеристики, щоб визначити їх ботанічне походження.

Фальсифіковані продукти харчування є зростаючою загрозою як для споживачів, так і для виробників. Австралійські сільськогосподарські продукти мають гарну репутацію, що робить їх все більш цінним у країнах, які зазнали низки скандалів щодо безпеки харчових продуктів у всьому, починаючи від яєць до дитячих сумішей.

З огляду на транснаціональну невизначеність щодо якості харчових продуктів, австралійські фермери та інші виробники продуктів харчування потребують кращих способів перевірки походження продуктів харчування, включаючи мед.

Саме тут з'являється мелісопалінологія. Ми не тільки можемо розповісти,  з яких рослин (а, отже, з яких регіонів) зібраний мед, мелісопалінологія також може бути використана для того, щоб дізнатись, чи немає в меду домішків зернових сиропів, що є загальною тактикою підробки.

Розмаїття австралійських медів.

Більшість австралійських медів виробляється бджолами з нектару, джерелом якого є природна рослинність. У південній і східній частинах континенту - це переважно ліси та ландшафти, в яких переважають різні види евкаліптів або ясенів. Отже, не дивно, що в більшості медів Австралії міститься велика кількість пилку з евкаліпту, і тільки деякі з них містять ще кілька типів пилку.

Близько 800 видів евкаліпта в основному є автохтонними тільки для Австралії (ще кілька видів, природно, зустрічаються на островах на півночі). Таким чином, якщо дерева евкаліпту все ще зростають тільки там, де вони є аборигенними, було б порівняно легко ідентифікувати австралійський мед, заснований просто на присутності пилку евкаліпта.

 Однак ряд видів евкаліптів вже широко поширені і в інших тропічних та субтропічних країнах, де вони є цінними джерелами нектару. Вони іноді є вже домінуючим джерелом нектарів для місцевих медоносних бджіл деяких країн.

Тому, якщо є завдання використати аналіз пилку для перевірки автентичності походження австралійських медів, то лише присутність пилку з евкаліпту вже не буде достатньо. Мед з вмістом пилку з евкаліпту може бути отриманий у Іспанії, Бразилії або Китаї. 

Але виявляється, що їх вміст пилку робить австралійський мед відмінним по-іншому. Вчені виявили, що австралійські меди, навіть деякі, вироблені на сільськогосподарських землях, а не у природних ландшафтах, як правило, містять кілька типів пилку, що представляють інший рід евкаліпта, крім типів пилку, вироблених "двоюрідними братами" евкаліпта в рослиннім сімействі Myrtaceae (до якої евкаліпт належить), і який в інших країнах ще не поширений.

Багато австралійських видів Myrtaceae пристосовані до запилення ссавцями та птахами. Щоб задовольнити енергетичні потреби своїх запилювачів, багато з цих видів виробляють великі обсяги нектару, багатого на цукор, який також привабливий для медових бджіл.

Таким чином, у більшості австралійських медів містяться кілька різних типів пилку з видів сімейства евкаліптів Myrtaceae, якого, як уявляється, не може бути в інших місцевостях - навіть у таких регіонах, як Південна Америка та країни Середземномор'я, де теж регулярно отримують мед з евкаліпту.

На південному заході Австралії зустрічається ще більше біологічне різноманіття рослин. Меди, отримані з автохтонної рослинності, ще більш відмінні, що не тільки містять велику різноманітність пилку з евкаліптів, а також, звичайно, містять багато різних типів пилку з сімейства рослин Proteaceae, що зустрічається лише в Австралії. Тепер відомо, що австралійські меди характеризують багате біорізноманіття місцевих рослин. Це біологічне різноманіття може слугувати основою для розробки способу автентифікації цього характерно австралійського продукту.

Тепер відомо, що австралійські меди містять велику кількість пилку унікальних видів рослин, що може слугувати при розробці методів ідентифікації цих медів, як австралійського продукту.

Дана інформація може бути цікава для нас ось в якому плані. Евкаліпт – дерево, родом з Австралії. Дуже добрий медонос. Любить вологу, але може виживати і в пустелі. Мені доводилося бачити ці дерева в Ізраїлі і на Чорноморському узбережжі Кавказу, де вони добре прижилися. Зрідка зустрічається і на південному березі Криму. Можливо, евкаліпт один з перспективних медоносів, які з часом поширяться і в Україні, з огляду на глобальне потепління і зміни клімату, які воно спричиняє. Евкаліпт – дерево субтропіків, але деякі види витримують морози до -140 - -200.  З огляду на цю обставину, в деяких південних областях України, цей вид міг би виживати  уже при нинішньому кліматі. Нагадаю, що більшість наших медоносів інтродуковані – завезені з інших земель і місцевостей. Такими є соняшник, акація – біла і жовта, еспарцет, фацелія, софора японська, американський клен, гледичія. На жаль, типово наші медоноси – гречка і липа поступово втрачають свій потенціал, як медоноси.

Джерело: https://www.beeculture.com

Коментарі (0):