Арктичні квіти змагаються за запилювачів

Рік написання: 2020

Запилення комахами настільки ж важливо для рослин Арктики, як і для рослин південніше. Коли квітів багато, рослинам доводиться змагатися за запилювачів. Дослідники з Гельсінського університету виявили, що більш високі температури повітря зміщують періоди цвітіння різних видів рослин з часом. Як наслідок, зміна клімату може вплинути на конкурентні відносини рослин між собою.

Найпривабливіші види рослин заохочують більшість запилювачів, змушуючи інші рослини, що цвітуть, страждати від гіршого запилення. 

«Більшість квітучих рослин залежать від послуг запилення комахами. Таким чином, рослинам потрібно приурочити своє цвітіння до періодів максимальної чисельності запилювачів. З іншого боку, види рослин конкурують між собою за запилення. Таким чином, види рослин, що цвітуть одночасно, можуть вплинути на успіх запилення один одного. Температура є одним з найважливіших факторів навколишнього середовища на початку цвітіння. У міру потепління клімату, види рослин змінюють періоди цвітіння, тим самим, змінюючи конкуренцію за запилювачів», - пояснює Мікко Тюсанен, науковий співробітник факультету сільського та лісового господарства Гельсінкського університету та провідний науковий співробітник дослідження. 

Авенс – рослина, популярна серед запилювачів. І конкуренція тут жорстока.

 «Ми вивчали взаємозв'язок між рослинами та запилювачами в Північно-Східній Гренландії, де клімат теплішає вдвічі швидше, ніж у середньому у світі. Найпоширеніша квітуча рослина в цьому регіоні - Авенс, широко поширений і рясний квітучий вид. Форма квітки Авенса - це відкрита біла чашка нектару, нестримно приваблива для будь-яких запилювачів навколо. У наших порівняннях було встановлено, що Aвенс залучає набагато більше відвідувачів, ніж інші види рослин. Таким чином, коли він цвіте, він монополізує процес запилення комахами за рахунок інших рослин, що цвітуть в цей же час”, - говорить Тюсанен. 

Вивчаючи терміни цвітіння різних видів рослин за різних умов навколишнього середовища, дослідники виявили, що більш високі температури викликали скорочення періодів цвітіння. Зокрема, цвітіння Мохового Кампіона відбувається раніше, порівняно з цвітінням Авенсів. Це впливає на конкуренцію між двома видами, оскільки цвітіння авенсів безпосередньо відображається на тому, скільки комах несуть пилок Кемпіона: з більшою кількістю Авенсів, що цвітуть, менша кількість комах несе пилок Кемпіона. 

Таким чином, глобальне потепління може вплинути на конкуренцію між видами рослин за послуги запилення, тим самим змінюючи взаємодію між видами. Наприклад, перекриття цвітіння між видом рослин і більш привабливим конкурентом зменшує запилення та може погіршити шанси виду на виживання в довгостроковій перспективі. Це, ймовірно, буде представляти особливу загрозу для рідкісних видів рослин, а також для видів квітів, менш привабливих для комах, припускають вчені.

 "Для мене Арктика представляє планетарну дослідницьку лабораторію для вивчення змін клімату", - говорить Томас Рослін, директор дослідницької групи, що охоплює Університет Гельсінкі та Шведський університет сільськогосподарських наук (SLU). «Клімат цього регіону зараз змінюється вдвічі швидше, ніж у середньому у світі. Це означає, що те, що сьогодні відбувається в Арктиці, може пізніше відбутися в решті світу. У той же час, відносно низьке видове багатство в Арктиці дозволяє дуже детально вирішити їх взаємодію. Але наукові причини - це лише половина привабливості Арктики. Північно-східна Гренландія - одна з найкрасивіших областей у світі, і, в той же час, одна з найбільших незаселених територій у світі. Вивчаючи тут комах, ви можете навіть зіткнутися з білим ведмедем. Така комбінація тримає дослідників напоготові та бути пильними".

Варто додати, що основним запилювачем квітів в Арктиці є джмелі. Можна навіть стверджувати, що джмелі є полярними бджолами. Гнізда джмелів виявлені за 900 км від північного полюса до лінії вічного льоду, а в горах – до висоти 5000 м, аж до лінії вічних снігів. Втім, завдяки розвинутій соціальності, джмелі поширилися і в помірному кліматі, навіть в тропіках.

Літо в тундрі коротке, в межах місяця і співпадає з полярним днем. Тут немає звичних для нас зміни дня і ночі. Так само немає добових коливань температури. Коротке літо означає, що всі рослини цвітуть майже одночасно, що підвищує конкуренцію рослин за запилювачів. Квіти, за рахунок пелюсток, можуть концентрувати сонячну енергію на репродуктивних органах, підвищуючи їх температуру, тому вони не гинуть під час заморозків. Джмелі можуть літати за кормом, починаючи з 0°С.

Квіти в тундрі досить добре виділяють нектар, але коротке літо і дуже довга зима не дозволяють тут утримувати бджіл на постійній основі, протягом всього року.

 За твердженням Алпатова, медоносні бджоли не можуть жити на північ від лінії, де ріки перебувають більше 180 днів під льодом.

Джерело: https://www.beeculture.com

Коментарі (0):