Підсадка і заміна бджолиної матки

«Щоб вичерпно відпрацювати тему підсадки маток, варто було би написати книгу», -зауважив колись Ганс Руттнер.

Знаменитий американський пасічник Дулітль більше ста років тому написав: «Можливо не існує жодної іншої теми в бджільництві, яка б визивала стільки різних суперечливих суджень, як тема підсадки матки».

Спроба розібратися в складних питаннях підсадки і заміни бджолиної матки і стала стимулом для написання даної книги. Тема підсадки маток стала актуальною не просто після впровадження рамкового вулика, а після становлення комерційного бджільництва, яке сталося зовсім недавно, і наука просто не встигла належно відреагувати на потреби практики.

Матковивідний бізнес у світі сьогодні  за обсягом - це мільярди доларів. Так само в Україні ряд західних областей щороку виводять і реалізують сотні тисяч маток, які розсилаються не тільки по Україні, але і в ряд інших країн.  Виходить, що матковивідна галузь витрачає величезні зусилля і кошти на вирощування маток, їх зберігання, реалізацію і розсилку – і все це може бути легко втрачене при невмілій чи неправильній підсадці маток – завершальній операції з виводу маток. Але якщо виведення маток і утримання бджіл мають належну теоретичну основу, то теорія питання підсадки маток розроблена слабо.

Між тим, справа підсадки маток важлива для пасічника в річному циклі робіт на пасіці, і значення цієї операції постійно зростає з часів винайдення рамкового вулика, а також все більшого розмаху, якого набула галузь виведення маток. Не останню роль тут відіграє і постійний ріст цін на маток. Ціна маток на вагу уже вдвічі вища ціни на золото! Тому втрата матки при підсадці чутлива для пасічника в фінансовому плані.

Книга, яка пропонується читачу, і є спробою заповнити прогалину в наших  знаннях про операцію підсадки матки, які відсутні в наших пасічників.

Автором запропонована оригінальна схема, яка спрощує розуміння процесів, що відбуваються при підсадці матки - це поняття про статус бджолосімей і про статус бджолиної матки, напрям розвитку бджолосім’ї, структуру бджолосім’ї. Всі відомі нам способи підсадки подаються через призму запропонованої тут гіпотези. Якщо які-небудь методи суперечать даній теорії, то вони не ввійшли в дану книгу, як такі, що, на думку автора, не дають гарантованих результатів.

Окрім теоретичних напрацювань автора, в книзі проаналізовані і інші теоретичні основи операції підсадки маток, які є загальновідомими, з тим щоб тема була висвітлена максимально повно і всебічно. Тому в книзі розглянуті і інші теми, які стосуються підсадки маток - відшукування матки в гнізді, мічення маток, зміна маток, виправлення трутівочних сімей, організація нових сімей, об’єднання сімей, маніпуляції з роями, селекційна робота при підсадці маток і деякі інші питання.

Підсадка молодих плідних маток є суттєвою компонентою сучасних методів утримання і розведення бджіл. Деякі із вигод, очікуваних від підсадженої матки є очевидними – збільшення виробництва меду, скоріша відбудова гнізда, зниження відсотку  роїння, селекційна робота, боротьба з хворобами.

Все більше пасічників займаються штучним виводом маток «для себе», що потребує знань по правильній їх підсадці.  Тому вважаю, що книга може бути корисною як початківцям, так і професійним пасічникам.

Видання друге, перероблене і доповнене. 160 сторінок.