Медові вина

Книга присвячена темі медоваріння, зокрема, технології медового вина або питних медів.

Медоваріння - давній спосіб виготовлення медових напоїв, відроджений в Україні. Автор пропонує широкому загалу пасічників прилучитися до цієї галузі бджільництва, яка є одночасно і корисною, і вигідною. На думку автора, медове виноробство є одним із найдієвіших засобів диверсифікації продукції пасіки і, отже, підняття прибутковості українського бджільництва.

При написанні книги автор намагався витримувати баланс між теорією виноробства і практичними питаннями медоваріння. Ознайомившись з книгою, читач при бажанні може самостійно виготовити медове вино в домашніх умовах.

В книзі розглянуто весь цикл виробництва медового вина, особливості окремих операцій, наведені способи розрахунку медового сусла. Описані технології всіх 6-ти типів медових вин – медів варених, медів ставлених, медово-плодоягідних і плодоягідно-медових вин, ароматизованих медових вин і, вперше, в порівнянні з минулими виданнями, описана технологія шипучих або ігристих медових вин. Здійснена спроба систематизувати знання по медоварінню, як власні – автор з 1985 року виготовляє медові вина на любительському рівні, так і досвід інших медоварів.

Вперше досліджена історія світового медоваріння. Подана відповідна термінологія. Частина термінів запропонована автором.

Серед теоретичних питань, висвітлених у книзі – хімія медового вина, дріжджі і їх роль у виробництві медових вин, ферментація медового сусла.

Інші питання, розглянуті в книзі – це дегустація і правила вживання медових вин.

Автор не оминув увагою роботи видатних виноробів минулого - Корабльова І.,  Цесельського Т., Сербінова І., Курочкіна А., твори яких і започаткували теорію медоваріння в Україні.

Минуло більше 10-ти років з моменту виходу першого видання книжки про медоваріння. За цей період у нашому бджільництві сталося багато змін. Можна констатувати, що медоваріння, як галузь, відродилося, пройшло початковий етап становлення і почало свій самостійний розвиток. В різних областях країни виникли осередки пасічників, які створюють медові вина найвищої якості. За суб’єктивною оцінкою автора в Україні медоварінням займається кожен сотий пасічник, а це - кілька тисяч виробників. Відбуваються конкурси медоварів, як загальноукраїнські, так і місцеві. Значно поліпшилася якість медових напоїв, і урізноманітнився їх асортимент. Громадські заходи у нашому бджільництві досить численні, вже неможливо уявити без продукції медоварів. Медові напої на виставках і фестивалях вражають своєю різноманітністю і якістю. Прогрес у розвитку медоваріння в Україні очевидний. Можливо, один із секретів такого успішного розвитку в тому, що ми не просто створювали медоваріння, а відроджували його. Тобто, питні меди - це те, що притаманне для культури нашого народу. Виявилося, що в Україні є культура виготовлення і вживання вина, в тому числі і медового вина. Тому, дане видання книги описує медоваріння, як галузь, що успішно розвивається; на відміну від перших видань, коли ми, група ентузіастів, намагалася відродити медоваріння.

Але є і проблеми в розвитку медоваріння. Важко вирішуються питання юридичного забезпечення процесу медоваріння. Бувають випадки появи фальсифікованих напоїв на виставках, що шкодить іміджу всіх пасічників і медоварів. Актуальними залишаються питання термінології. Автор сподівається, що книга сприятиме вирішенню цих проблем.

Разом з тим, у бджільництво приходять нові люди, які крім інших намірів бажають навчитися медоварінню. Потреба у книгах по медоварінню є нагальною. Поширення знань про медоваріння серед пасічників продовжує залишатися актуальним завданням. Саме для таких пасічників, які хотіли б навчитися варити мед «з нуля», і призначена ця книга.

Видання 6-те, перероблене і доповнене. Розмір книги – 180 сторінок.